Tydzień Bibliotek za nami

Biblioteka Publiczna Gminy i Miasta Pajęczno oraz Biblioteka Pedagogiczna w Sieradzu, filia w Pajęcznie już po raz trzeci zorganizowały akcję głośnego czytania utworów dla dzieci. W tym roku akcja odbywała się w dniach 8 – 14 maja 2013 r. w Czytelni Wypożyczalni dla Dorosłych i w Oddziale dla Dzieci. Głośne czytanie zostało zorganizowane w ramach obchodów „Tygodnia Bibliotek”. W związku z uchwaleniem roku 2013 Rokiem Juliana Tuwima dzieci słuchały wierszy tegoż autora. Ponadto 9 maja 2013 r. Biblioteka Publiczna zaprosiła autora książek dla dzieci i młodzieży – Kazimierza Szymeczko.
 Wszyscy zaproszeni goście wykazali się wyjątkową kreatywnością i pomysłowością podczas czytania. Dzieci słuchały z wielkim zainteresowaniem, uczestniczyły w wymyślanych zabawach i konkursach. Ulubioną zabawą było wyrywanie rzepki i wspólne recytowanie wiersza Lokomotywa.
Pierwszego dnia akcji (8 maja) wiersze Juliana Tuwima  najmłodszym czytelnikom czytały: pani Monika Dębowska-Bęben - młodszy psycholog Oddziału Zewnętrznego Aresztu Śledczego w Częstochowie/O w Wąsoszu, pani Anna Stachera - inspektor ds. oświaty w Urzędzie Gminy i Miasta Pajęczno  oraz pani Edyta Foltyńska – dyrektor Powiatowej Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Pajęcznie. W spotkaniu brały udział dzieci z grup 4-5-latków z Przedszkoli nr 1 i nr 2 w Pajęcznie.
Drugi dzień (9 maja) należał do pisarza książek dla dzieci i młodzieży Kazimierza Szymeczko. Na spotkanie przybyła młodzież klas V i VI Szkoły Podstawowej w Pajęcznie. Autor ciekawie opowiadał o swojej twórczości, z humorem przybliżył kulisy swojego warsztatu pisarskiego. Bardzo szybko nawiązał kontakt z uczniami czego efektem była lawina pytań.  W dużej mierze dotyczyły one sposobu powstawania książek, szukania tematów, inspiracji i  motywacji do pisania.
Część młodzieży wzięła udział w konkursie plastycznym p.h. „Rany Julek! Za co lubię Juliana Tuwima” zorganizowanym przez Wydawnictwo Literatura w ramach akcji „Z książką na walizkach – wokół Tuwima”. Na koniec spotkania pisarz wyłonił zwycięzcę I Etapu konkursu. Praca Florentyny Prus pojechała  na finał do Tomaszowa Mazowieckiego. Wyróżnił też  prace Borysa Trawczyńskiego i Alicji Mielczarek. Laureaci otrzymali nagrody książkowe.
Dodatkową atrakcją była także możliwość kupna książki oraz otrzymanie autografu pisarza.

Kazimierz Szymeczko - nauczyciel, bibliotekarz, autor książek dla dzieci i młodzieży urodził się 11 czerwca 1965 r. Mieszka w Rudzie Śląskiej - ukończył filologię polską na Uniwersytecie Śląskim. Od roku 1984 polonista w szkołach na terenie Rudy Śląskiej, Zabrza i Skoczowa. Od ponad 10 lat bibliotekarz. Współpracuje z pismami dla dzieci "Świerszczyk" oraz "Płomyczek". Publikuje też w Guliwerze, "Twoim Dziecku", "Bibliotece w Szkole", "Nowych Książkach". Zdobył wyróżnienie w konkursie "Uwierz w siłę wyobraźni" organizowanym przez wydawnictwa "Media Rodzina" i "Muza".
Napisał m.in. książki dla dzieci: "Zemsta budzika", "Kłopoty Komendanta Roka", "Pomalowana historia" oraz dla młodzieży: "Pościg za Czarną Hondą", "Fałszerze w sieci", "Święty w kapeluszu".

Piątek (10 maja) to kolejny dzień akcji głośnego czytania utworów dla dzieci Juliana Tuwima.   Bibliotekę odwiedziły przedszkolaki  z  grup 3-4 letnich z  Przedszkoli nr 1 i 2 w Pajęcznie.  W tym dniu zaproszonymi gośćmi byli: pani Elżbieta Kupiec i pan  Wojciech Beśka – instruktorzy z MGOKiS w Pajęcznie, a także grupa uczniów z Publicznego Gimnazjum w Pajęcznie.

Ostatnim dniem  głośnego czytania  był poniedziałek (13 maja). Dzieciom z  Przedszkoli nr 1 i 2 w Pajęcznie oraz Oddziału Przedszkolnego Szkoły Podstawowej w Pajęcznie wiersze Juliana Tuwima czytali: pani Agnieszka Uchrońska-Kowalska i  pan Wojciech Beśka – instruktorzy z MGOKiS w Pajęcznie, pani Maja Górska - psycholog Pracowni Psychotestów w Pajęcznie  oraz pani Paulina Lamorska-Machelska – nauczycielka j. polskiego w Publicznym Gimnazjum w Siemkowicach.

Tydzień Bibliotek zakończyła wizyta uczniów z Publicznego Gimnazjum z Sulmierzyc. Celem wizyty było poszerzenie wiedzy na temat korzystania z katalogów bibliotecznych. Podczas lekcji bibliotecznej przedstawiona została prezentacja multimedialna na w/w temat.  
Tegoroczny Tydzień Bibliotek można uznać za naprawdę udany. Przedszkolaki nie tylko słuchały czytanych utworów, ale także uczestniczyły w krótkich konkursach i zabawach dotyczących znajomości ich treści oraz wypowiadały się na temat swoich ulubionych książek. W dniach od 08.05.2013 r. do 14.05.2013. bibliotekę odwiedziło około 500 dzieci i młodzieży.
Pamiątką spotkania dla najmłodszych były zakładki do książek.


























































Komentarze